סובל מדורבן ברגל, מהיא יעילות המדרסים לדורבן.

דורבן בכף הרגל

מאמרים אחרונים בנושא דורבן בכף הרגל

יעילות מדרסים לטיפול בדורבן בכף הרגל: 

 דורבן בעקב הרגל היא אחת התלונות השכיחות ביותר המובילות לאורטופד בכף הרגל, אחוז ניכר מהמטופלים הניגשים למרפאות כף הרגל מתלוננים על כאבים המאובחנים על ידי האורטופד כדורבן.
אחד הטיפולים השכיחים ביותר לדורבן בכף הרגל הינם מדרסים לדורבן. מאידך בנסיון סריקה של המחקרים השונים הדנים ביעילות מדרסים לדורבן קיים מחסור במחקרים מבוססים ובמחקרי איכות המנסים לאמוד את יעילותם של המדרסים לדורבן בכף הרגל, כמו כן נמצא מחסור במחקרים המנסים לעקוב לאורך זמן ממושך אחר יעילותם של המדרסים לפתרון בעיית הדורבן לטווח הארוך.
חשוב לציין כי מחקר על יעילות מדרסים הינו מחקר מורכב שלרוה יעלה יותר סימני שאלה לגבי אופן ביצוע המחקר מאשר תשובות לגבי יעילות המדרסים כפתרון לדורבן.
המחקר נערך לאורך שנתיים, החל בשנת 1999 והסתיים בשנת 2001 והשתתפו בו 135 מטופלים המאובחנים כסובלים מדורבן בכף הרגל.
המטופלים חולקו ל3 קבוצות:
קבוצה ראשונה קיבלה מדרס-מוצר מדף רך ודק שאמור לשמש כחסר יעילות ביומכאבנית
קבוצה שניה קבלה מוצר מדף מחומרים מוקצפים קשיחים
קבוצה שלישית קבלה מדרסים מפלסטיק בהתאמה אישית..
תוצאות: לאחר 3 חודשים מטופלים העדיפו את המדרסים קשיחים ומדרסים מוכנים על פני מדרסים המזוייפים, אך מבחינה סטטיסטית ניתן לאמר כי רק ירידה בכאב היתה משמעותית סטטיסטית בשתי הקבוצות הנ"ל, מידת שיפור הפונקציה שנרשם היה קל בלבד .
נמצא כי המדרסים הרכים מוצרי המדף היו יעילים יותר מהמדרסים הקשיחים בהתאמה אישית אך ההבדלים היו קטנים ולא משמעותיים. מאידך לאחר 12 חודשים ההבדלים התשתשו ולמעשה לא נמצא הבדל משמעותי בין המדרסים.
מסקנת החוקרים היא כי ע"פ מחקר זה למדרסים ישנו יתרון בשיפור בעיית הדורבן לטווח זמן הקצר בלבד, בשעה שלטווח הארוך לא קייימים הבדלים משמעותיים בין הקבוצות ( מדרס קשיח, מדרס מוצר מדף, ומדרס מזוייף)

הערת המחבר:  שיטת הטיפול לדורבן ברגל על ידי מדרסים להערכתי איכותית ומראה תוצאות טובות בהרבה מאלו שהוזכרו במחקר, הטיפול במדרסים בהתאמה אישית לדורבן מתחיל בבחירת סוג המדרסים ולהערכתי מדרסים רכים בעלי בולם זעזועים יהיו יעילים יותר, כמו כן התאמת המדרסים צריכה להיות מבוצעת לאורך מספר מפגשים בהם מקבלים פידבק מהלקוח ובמידה ויש צורך מבצעים שינוי במבנה וברמת התמיכה אותו מספקים המדרסים.