סובל מדורבן ברגל, למד מה אומרים המחקרים
האחרונים בנושא הדורבן.

דורבן ברגל

מאמרים אחרונים בנושא דורבן ברגל

האם דורבן ברגל הוא מונח זהה לדלקת של הפסיה הפלנטרית:   דורבן כף הרגל מהווה את אחת האבחנות המוכרות ביותר באורתופדיית הקהילה, ולמעשה דורבן מהווה את האבחנה השנייה בשכיחותה בכף הרגל בקהילה. קיים בלבול רב וחוסר אבחנה בין המושגים דורבן ברגל, דלקת של הפסיה הפלנטרית או לעיתים אף מוזכר המונח העברי דלקת חותלת השעל. בלבול זה לא נפתר ולעיתים אף מתעצם לאחר היציאה מהרופא. מטופלים רבים פונים אלי לאחר שבוצע צילום לכף רגלם ומעריכים כי הם סובלים מדורבן אך האם יש קשר בין הממצא הרנטגני לכאבים מהם הם סובלים ?? להמשך קריאה: דורבן או פלנטר פצאיטיס!!

מהם גורמי הסיכון לדורבן בכף הרגל:  דורבן בכף הרגל נתפס פעמים רבות כבעיה המתרחשת אצל אתלטים או אצנים, ומזוהה פעמים רבות עם מנח שטוח של כף הרגל, במחקר זה בדקו מהם גורמי הסיכון הדומיננטים לסבול מדורבן ?? להמשך קריאה: מהם גורמי הסיכון לדורבן??

אלגוריתם טיפולי לבעיית הדורבן בעקב כפי שהוא עולה במחקרים האחרונים: אספנו עבורכם את ההמלצות המעודכנות כפי שהן משתקפות במחקרים האחרונים לפתרון בעיית הדורבן בכף הרגל.להמשך קריאה: אלגוריתם טיפולי לדורבן!!

מחקר המאתגר את התאוריה הקיימת לגבי הפתופיזיולוגיה של הופעת דורבן בעקב ותומך בתאוריית "הדחיסה" כגורם להופעת הדורבן: על אף שדורבן בכף הרגל הינה בעיה שכיחה ומהווה אחת הבעיות המובילות בכף הרגל המובילות לטיפול רפואי, הידע שלנו לגבי הסיבות להווצרות הדורבן עדיין אינן מבוססות, מחקר זה מנסה לאתגר את התאוריה השכיחה כיום הגורסת כי דורבן נוצר בעקבות לחצי מתיחה של הפסיה הפלנטרית.פתופיזיולוגיה של  הופעת דורבן!!

אלגוריתם טיפולי לבעיית הדורבן ברגל כפי שהוא עולה במחקרים האחרונים: אספנו עבורכם את ההמלצות המעודכנות כפי שהן משתקפות במחקרים האחרונים לפתרון בעיית הדורבן בכף הרגל.להמשך קריאה: אלגוריתם טיפולי לדורבן!!

מחקר הדן בהבדלים שבין סנדרום ניוון כריות השומן בכף הרגל ובין דורבן כף הרגל:  דורבן בכף הרגל  וסינדרום כריות השומן בכף הרגל מהווים יחדיו את הגורמים העיקריים לפניה לרופא בשל כאבים בעקב, ההבדלים בין הסנדרומים אינם בולטים ולרוב האורטופד יתעלם מסנדרום כריות השומן ויטען כי הבעיה הינה בעיית הדורבן, מחקר זה בה לחדד את ההבדלים שבין הסינדרומים. להמשך קריאה: סינדרום ניוון כריות השומן מול דורבן??

מחקר הדן ביעלות מדרסים לדורבן בכרגל:  מדרסים לדורבן הם פתרון שכיח ונהוג בעולם המערבי אך המחקר האיכותי בנושא חסר, מחקר זה מנסה חתת מעט תשובות לגבי יעילות טיפול זה בבעית הדורבן. להמשך קריאה: מדרסים לדורבן??

  • משקל גוף: עליה במשקל גוף או משקל גוף גבוה עלולים לגרום לדורבן בכף הרגל.
  • הגבלה בטווח הישור של הקרסול אם בשל קיצור שרירי סובך ואם בגלל הגבלה בטווחי הקרסול עשויים להגביר את הסיכוי לדורבן
  • עבודה הדורשת עמידה ממושכת על הרגליים מגבירה את הסיכוי לפתח דורבן בעקב.
  • שימוש בהנעלה לקויה מגבירה את הסיכוי לפתח דורבן.
  • מנח כף רגל לקוי- פלטפוס או רגל חלולה עשויים להגביר את הסיכוי לדורבן.
מהם הפתרונות לדורבן ברגל?הטיפול בדורבן בעקב מגוון, וקיימים מחקרים רבים בנושא שאינם אחידים בתוצאותיהם. אך מסקירה כללית של המחקרים ומשאלון שהופץ בקרב פודיאטרים בארה"ב  ניתן להסיק כי הטיפול הראשוני  לדורבן היה שילוב של מתיחות ומדרסים יעודיים לדורבן, במידה ובעיית הדורבן חדשה ולא כרונית קיימת המלצה גם  לניסיון של טיפול תרופתי נסאידי אנטי דלקתי, במידה ולא הושג האפקט הרצוי טיפול שמרני פיזיותרפי ובהמשך גלי הלם מוצע ללקוחות, ובשלב האחרון מוצע למטופלים זריקה סטרואידלית למקום.