עצור!! יעילות של הטיפול בגלי הלם לדורבן הוא מקור לוויכוח בין החוקרים, מה המחקר הרפואי אומר והאם כדאי להשקיע בכך כל כך הרבה סכומי כסף.

גלי הלם דורבן ברגל

גלי הלם לדורבן ברגל-מה זה דורבן בכף הרגל ?

דורבן בכף רגל הינה דלקת המתפתחת סמוך לעצם העקב, על רקמה המתוחה כמיתר לאורך הקשת האורכית של כף הרגל ומכונה הפסיה הפלנטרית. הכאב ממוקם מעט קדימה ומדיאלית למרכז העקב והתלונה העיקרית שעולה אצל מטופלים שהחלו לסבול מדורבן ברגל היא על כאבים חדים כמו קוץ המופיעים בעיקר בצעדים הראשונים בבוקר לאחר שינה ארוכה, כאבים שלרוב דועכים לאחר צעידה של מספר דקות. דורבן בכף הרגל מתפתח בעקבות עומסי ייתר על הפסיה הפלנטרית ובתגובה זו עוברת תהליכים המשלבים קרעים מיקרוסקופיים ותהליכי הצטלקות לא תקינים, תהליך שבסופו סידור הסיבים של הפסיה הפלנטרית הופך לבליל מבולגן הכולא בתוכו קצוות עצבים וכלי דם, ולעיתים ניתן לזהות בצילום שקיעת משקעי סידן במקום המזכירים קוץ ( קוץ של דורבן) כתוצאה מהדלקת הממושכת.

 הטיפול בגלי הלם לדורבן ברגל ?

קיימים מודולים שונים לטיפול בדורבן ברגל, מתיחות ותרגילים לדורבן נחשבים לכלי יעיל ביותר, מדרסים לדורבן - מהניסיון שלנו כשעושים את המדרסים בצורה נכונה ואיכותית מהווה הכלי היעיל ביותר להתמודדות עם הדורבן ברגל, וכמובן טיפול בגלי הלם לדורבן. הטיפול בגלי הלם לדורבן  הוא טיפול לא פולשני ומתבסס על מכשיר המפיק גל אקוסטי חזק שבדומה לריסוק אבנים בכליות חודר דרך הרקמות בגוף פוגע ברקמת היעד בין 2000 ל 4000  פעמים בטיפול.

 כיצד משפיעים גלי הלם לדורבן ברגל על הדלקת בפסיה הפלנטרית ?

 מכשיר גלי ההלם מפיק גל אקוסטי החודר היטב דרך רקמות הגוף הרכות (אחוז מים גבוה), גל הקול פוגע ברקמת היעד ומעורר את הגוף לחידוש תהליך ריפוי של הרקמה  תהליך:
1. גלי ההלם לדורבן יגרמו לזרימת דם מוגברת למקום ואף לעידוד צמיחת  כלי הדם חדשים באיבר המטרה.
2. גלי ההלם לדורבן יגבירו שליחת מרכיבי דלקת לרקמה הרכה גורמי דלקת אלו מפרקים את הרקמה הפגועה  וחומרי שיקום בונים רקמה חדשה במקום זו הפגועה (פיברובלסטים- המייצרים את אבני הבניין להיווצרות המטריצה החוץ תאית בסיבי הגיד/שריר) .
3. גלי הלם לדורבן יגבירו שליחת גורמי דלקת  אשר יביאו לבניה מחודשת של מעטפת עצם העקב (אוסטאובלסטים המבצעים תהליך של בניית רקמת העצם).
4. גלי הלם לדורבן יפגעו ברקמה המסויידת יפרקו את משקעי הסידן ויביאו להקטנת הדורבן המסוייד.

האם טיפול בגלי הלם בדורבן ברגל יעיל ?

הטיפול בגלי הלם לדורבן ברגל נחשב כאחד הטיפולים היעילים ביותר לדורבן ברגל  הנמצאים בשוק. אך עדיין גלי הלם לדורבן הם לא כלי קסם וקיימים מקרים רבים בהם גלי ההלם אינם מצליחים לפתור את הבעיה. אנו מצאנו, כי שילוב של גלי ההלם עם טכניקות טיפול נוספות מגביר את סיכויי הצלחת הטיפול . במקרים רבים  מטופלים הסובלים מדורבן ברגל  אשר פנו אלינו לטיפול לאחר שהתנסו בטיפול לא מוצלח בגלי הלם, אנו הצלחנו לטפל בבעיה ולכן ההמלצה הברורה שלנו ,  לבצע את הטיפול אצל פיזיוטרפיסט העושה שימוש במכשיר גלי ההלם כחלק מהטיפול השלם ובמקביל לשיטות וטכניקות אחרות ולא במכונים המציעים טיפול רק של גלי הלם טיפול הנמשך כ 20 דקות הוא ונמצא כפחות יעיל. אצלנו בשפא אורתופדיה גלי ההלם לדורבן ברגל  מהווים רק חלק מהטיפול ובמקביל אליו נעשה שימוש בטכניקות נוספות כמו מכשיר Us , עיסוי עמוק, דיקור בכדי לשפר את תהליך הריפוי. כמו כן  גולת הכותרת בטיפול  שלנו היא התאמת מדרסים דינאמית  בה מבוצע שינוי במדרסים אחת ל 2 - 3 טיפולים בהתאם לשינוי במצב הדורבן ברגל אצל המטופל ובכך   אנו מצליחים לשפר את סיכוי ההצלחה באופן מובהק

גלי הלם בדורבן ברגל מה אומר המחקר?

מחקרים רבים נעשו בכדי לחקור את השפעת גלי ההלם לדורבן ברגל.  סקירות ספרותיות המתחקות אחר מחקרים אלה מצביעות על יעילות הנעה בין % 35 ועד % 90 . ההבדל הגדול בתוצאות הוא בשוני בקיים בין חוקים, שוני בשיטות טיפול בגלי ההלם לדורבן ברגל והשילוב של כלים אחרים בנוסף לגלי ההלם במחקרים אלו לטיפול בדורבן ברגל

כיצד מבוצע טיפול גלי ההלם  לדורבן ברגל ?

הטיפול  בגלי ההלם לדורבן ברגל נמשך כ 20 דקות במהלכן משודרות לרקמה 2000 עד 4000 פעימות. בטיפול שאנו מבצעים אצלנו בשפא אורתופדיה אנו משלבים טיפול בגלי אולטראסאונד בעוצמה גבוה לטיפול זה לאחריו מבוצע טיפול מנואלי לרקמה רכה, מניפולציות ובסיום הטיפול אלקטרותרפיה ולפי הצורך דיקור יבש. עוצמת הטיפול מתגברת מטיפול לטיפול בהתאם לסבילות המטופל לכאב ולתוצאות הטיפול. הטיפול מבוצע אחת ל7 ימים.

האם טיפול בגלי הלם לדורבן  ברגל בטוח?  ומתי מתחילים להרגיש שיפור משמעותי?

מכשירי גלי ההלם  פועלים על בסיס טכנולוגיה המפיקה גל אקוסטי חזק שבדומה לריסוק אבנים בכליות הפעילה עשרות שנים וטיפלה במיליוני מטופלים וכמעט ללא תופעות לוואי , לעיתים, הסובלים מדורבן ברגל תיארו תופעות לוואי נדירות ואף קלות כדוגמת אדמומיות, כאבים זמניים הנעלמים תקופה קצרה מתום הטיפול . השיפור המשמעותי יגיע לאחר הטיפול השלישי / רביעי שכן ישנם מטופלים שיעדכנו מיד עם תום הטיפול הראשון בדורבן ברגל  בתחושת הקלה מסויימת אך זוהי למעשה תחושת "הרדמות" של מקום הדורבן כתוצאה מהטיפול שנעשה על רקמת היעד בין 2000 ל  4000  פעמים. 

,

מהיא אסטרטגיית הטיפול בדורבן ?

אסטרטגיית הטיפול הנכונה לבעיית הדורבן מפצלת את ההתיחסות הטיפולית לשני אלמנטים מרכזיים 1. הטיפול בדורבן  2. הטיפול בגורמי הסיכון לדורבן.
2. הטיפול בגורמי הסיכון לדורבן  מתחיל בזיהוי גורמי הסיכון שהובילו לבעיה, גורמים כאלו עשויים להיות אימון ייתר , משקל ייתר, בעיה בטווחי הקרסול, בעיה בטווחי ברך או ירך, בעיה באחת מחוליות הגב התחתון, בעיה באחת הפסיות או השרירים לאורך הרגל כולה וכדומה. בבעיות יש לטפל גם לאחר מיצוי הטיפול והחלמת הדורבן, דוגמאות לטיפול: משקל ייתר יש לטפל בדיאטה, בעיה בטווחי הקרסול על ידי מתיחות, בעיה בגב על ידי מובילזציות, מניפולציות, מתיחה או מקנזי וכו..
1. הטיפול בדורבן עצמו: את הטיפול ברקמה עצמה מבצע הגוף על ידי תהליכי דלקת בריאים, מאחר ובעיית הדורבן מתפתחת בגלל כישלון של הגוף בטיפול בבעיה תפקידנו הוא כפול. התפקיד הראשון הוא לתת לגוף את התנאים האידיאלים לפתרון הבעיה על ידי מדרסים והנעלה נכונה, התפקיד השני של הטיפול הוא לעודד או להעיר את הגוף לטפל בבעיה וזאת על ידי תוכנית טיפולים משולבת ומותאמת הכוללת מתיחות, תרגילים ופיזיותרפיה\ גלי הלם, דיקור, עיסוי וכו..  , העשויים לשפר בעשרות אחוזים את סיכוי ההחלמה מדורבן ברגל.

עשינו את כל מה שכתוב בספר אך הבעיה לא השתפרה, האומנם ??

לצערי הרב מרבית המטופלים שמגיעים אלי לטיפול הם מטופלים שכבר סובלים תקופה ארוכה מאוד מדורבן בכף הרגל, לאחר שניסו מטפלים רבים ומדרסים רבים עם הבטחות גדולות וללא שינוי ואף עם החמרה במצב. רובם מגיעים סקפטיים וחסרי אמונה בתוכנית הטיפול. המעטפת של הטיפול אותו עברו, הכותרות  של הטיפולים אותם עברו  עשו רושם של טיפול ממצא, אך בפועל המטופלים הגיעו אלי ללא טיפול ממצא  ולעיתים ללא טיפול, במקרים רבים הטופלים הגיעו כשברשותם מדרסים שאינם קשורים בכלל לבעית הדורבן ממנה הם סובלים, במקרים רבים היו אלו מדרסים בעלויות של  אלפי שקלים אך התועלת היחידה שהיתה בהם היא העובדה שהם נצצו תחת הרגליים,  המטופל לא קיבל שום הנחיות לאחר שיצא עם המדרסים מחנות המדרסים והמטופל מעולם לא נשאל האם המדרסים יעילים להורדת הכאבים. אורטופד מומחה כף רגל שהקדיש ללקוח לא יותר מ-3 דקות בהם כמעט ולא הרים עיניים ממסך המחשב, פזיותרפיסט שביצע בדיקה מינימאלית ולאחר מכן חיבר את הלקוח לטנס בלא לתת הסבר לבעיה והנחיות לתרגילים ומתיחות, ולבסוף מטופלים שלא השכילו לקחת אחריות כוללת על בעייתם, לרדת במשקל, לתרגל ולמתוח את הפסיה הפלנטרית, לשבת וללמוד מהמדיה הדיגיטאלית על בעייתם ועל הפתרונות הקיימים לבעייתם, מטופלים אלו היו בטוחים שעשו את כל מה שהרפואה מציעה לבעיית הדורבן אך למעשה רק סימנו "ווי" על הטיפול המומלץ, אף אחד מהטיפולים לא באמת התקרב מיצוי הפוטנציאל הטיפולי שבו והביא לריפוי.