עצור!! אילו זריקות ניתנות לדורבן ברגל, מה יעילותן והאם כדאי למהר ולהשתמש בהם.

זריקה לדורבן ברגל

מה זה דורבן בכף הרגל ?

דורבן בכף רגל הינה דלקת המתפתחת סמוך לעקב, על רקמה המתוחה כמיתר לאורך הקשת האורכית של כף הרגל ומכונה הפסיה הפלנטרית.  התלונה העיקרית שעולה כאשר סובלים מדורבן בכף הרגל היא על כאבים עזים המופיעים בצעדים הראשונים בבוקר לאחר שינה ארוכה, כאבים שדועכים לאחר צעידה של מספר דקות על כף הרגל. דורבן בכף הרגל מתפתח בעקבות עומסי ייתר על הפסיה הפלנטרית ובתגובה זו עוברת תהליכים המשלבים קרעים מיקרוסקופיים ותהליכי הצטלקות לא תקינים, תהליך שבסופו סידור הסיבים של הפסיה הפלנטרית הופך לבליל מבולגן הכולא בתוכו קצוות עצבים וכלי דם, ולעיתים ניתן לזהות בצילום שקיעת משקעי סידן במקום המזכירים קוץ ( קוץ של דורבן) כתוצאה מהדלקת הממושכת.

מהם גורמי הסיכון לדורבן בכף הרגל ?

דורבן בכף הרגל עשוי להופיע בשל מגוון רחב של סיבות, אך גם עשוי להופיע ללא שום סיבה גלויה לעין , על חלק מהסיבות קיימת הסכמה רחבה בקרב החוקרים ועל חלק מהסיבות עדין קיים וויכוח.
מבין הסיבות המוסכמות לדורבן בכף הרגל ניתן למנות: עליה משמעותית במשקל או משקל ייתר, עבודה בעמידה ממושכת, הגבלה בטווחי הקרסול וזיהוי בצילום של דורבן מסוייד במוצא הפסיה הפלנטרית ( זהו רק גורם סיכון אך רבים בטעות מתייחסים לזיהוי הקוץ המסוייד כדורבן עצמו).
סיבות נוספות המקושרות להתפתחות דורבן: סולם מאמצים לקוי, משטחי אימון קשיחים,ליקוי במבנה כף הרגל (פלטפוס או קשת גבוה),הנעלה לקויה, חבלה בקרסול.

האם ניתן לטפל ביעילות בדורבן ?

כפיזותרפיסט העוסק רבות בטיפול בבעיית הדורבן בכף הרגל חשוב לי להדגיש כי בעיית הדורבן הינה בעיה שניתנת לפתרון בצורה טובה ובאחוזים גבוהים תוך פרק זמן קצר אך דורשת טיפול איכותי, ושילוב של ידע טיפולי מתאים וידע נכון של התאמת מדרסים. לצערי הרב במרבית המדרסים שראיתי ( מאות רבות) הייצרנים הראו חוסר הבנה כיצד נערכים לבניית מדרסים שפותרים את בעיית הדורבן ואף גרוע מכך היה קיים חוסר מוטיביציה והשקעה בניסיון לפתור את בעיית הדורבן בעזרת מדרסים, שהסתכם לבסוף במחירת המדרסים היקרים ביותר ללקוח ובשליחת הלקוח הביתה ללא פתרון אמיתי לבעיה.

מהיא אסטרטגיית הטיפול בדורבן ?

אסטרטגיית הטיפול הנכונה לבעיית הדורבן מפצלת את ההתיחסות הטיפולית לשני אלמנטים מרכזיים 1. הטיפול בדורבן  2. הטיפול בגורמי הסיכון לדורבן.
2. הטיפול בגורמי הסיכון לדורבן  מתחיל בזיהוי גורמי הסיכון שהובילו לבעיה, גורמים כאלו עשויים להיות אימון ייתר , משקל ייתר, בעיה בטווחי הקרסול, בעיה בטווחי ברך או ירך, בעיה באחת מחוליות הגב התחתון, בעיה באחת הפסיות או השרירים לאורך הרגל כולה וכדומה. בבעיות יש לטפל גם לאחר מיצוי הטיפול והחלמת הדורבן, דוגמאות לטיפול: משקל ייתר יש לטפל בדיאטה, בעיה בטווחי הקרסול על ידי מתיחות, בעיה בגב על ידי מובילזציות, מניפולציות, מתיחה או מקנזי וכו..
1. הטיפול בדורבן עצמו: את הטיפול ברקמה עצמה מבצע הגוף על ידי תהליכי דלקת בריאים, מאחר ובעיית הדורבן מתפתחת בגלל כישלון של הגוף בטיפול בבעיה תפקידנו הוא כפול. התפקיד הראשון הוא לתת לגוף את התנאים האידיאלים לפתרון הבעיה על ידי מדרסים והנעלה נכונה, התפקיד השני של הטיפול הוא לעודד או להעיר את הגוף לטפל בבעיה וזאת על ידי תוכנית טיפולים משולבת ומותאמת הכוללת מתיחות, תרגילים ופיזיותרפיה\ גלי הלם, דיקור, עיסוי וכו..  , העשויים לשפר בעשרות אחוזים את סיכוי ההחלמה מדורבן ברגל.

עשינו את כל מה שכתוב בספר אך הבעיה לא השתפרה, האומנם ??

לצערי הרב מרבית המטופלים שמגיעים אלי לטיפול הם מטופלים שכבר סובלים תקופה ארוכה מאוד מדורבן בכף הרגל, לאחר שניסו מטפלים רבים ומדרסים רבים עם הבטחות גדולות וללא שינוי ואף עם החמרה במצב. רובם מגיעים סקפטיים וחסרי אמונה בתוכנית הטיפול. המעטפת של הטיפול אותו עברו, הכותרות  של הטיפולים אותם עברו  עשו רושם של טיפול ממצא, אך בפועל המטופלים הגיעו אלי ללא טיפול ממצא  ולעיתים ללא טיפול, במקרים רבים הטופלים הגיעו כשברשותם מדרסים שאינם קשורים בכלל לבעית הדורבן ממנה הם סובלים, במקרים רבים היו אלו מדרסים בעלויות של  אלפי שקלים אך התועלת היחידה שהיתה בהם היא העובדה שהם נצצו תחת הרגליים,  המטופל לא קיבל שום הנחיות לאחר שיצא עם המדרסים מחנות המדרסים והמטופל מעולם לא נשאל האם המדרסים יעילים להורדת הכאבים. אורטופד מומחה כף רגל שהקדיש ללקוח לא יותר מ-3 דקות בהם כמעט ולא הרים עיניים ממסך המחשב, פזיותרפיסט שביצע בדיקה מינימאלית ולאחר מכן חיבר את הלקוח לטנס בלא לתת הסבר לבעיה והנחיות לתרגילים ומתיחות, ולבסוף מטופלים שלא השכילו לקחת אחריות כוללת על בעייתם, לרדת במשקל, לתרגל ולמתוח את הפסיה הפלנטרית, לשבת וללמוד מהמדיה הדיגיטאלית על בעייתם ועל הפתרונות הקיימים לבעייתם, מטופלים אלו היו בטוחים שעשו את כל מה שהרפואה מציעה לבעיית הדורבן אך למעשה רק סימנו "ווי" על הטיפול המומלץ, אף אחד מהטיפולים לא באמת התקרב מיצוי הפוטנציאל הטיפולי שבו והביא לריפוי.