עצור!!  למד כיצד ניתן להפוך את הטיפול בדורבן ברגל להרבה יותר מהיר ויעיל.

טפול דורבן בכף הרגל

הטיפול  בדורבן ברגל

מתי כדאי להתחיל את הטיפול בדורבן בעקב?

הטיפול בדורבן ברגל יעשה מיד עם הופעת הכאבים בקדמת העקב וזיהוי הבעיה. טיפול מיידי מהיר שיכלול מנוחה, קרח, הורדת עומסים, עסוי מקומי, שינוי הנעלה או\ו שימוש במדרסים יעודיים לפתרון הדורבן, במקביל ניתן ליטול כדורים נוגדי דלקת (לא סטרואידלים) לדוגמאת האטופן או הארקוקיסה העשויים להתגלות כטיפול יעיל מאוד לדורבן בשלב האקוטי ולחסוך בהמשך סבל רב וטיפול ממושך.
לצערבנו במרבית המקרים המטופל אשר יתחיל לחוש בכאבי הדורבן בעקב, יחשוב כי מדובר בתופעה חולפת אינו מתייחס אליה כאל בעיה ואינו מטפל בכאבי הדורבן במשך שבועות ואף חודשים רבים מרגע הופעת הבעיה, לאחר שכאבי הדורבן מחמירים והמטופל מתחיל להבין כי קיימת בעיה בכף הרגל, בעיה שאינה מתכוונת לחלוף ללא טיפול, פונה המטופל לקבלת טיפול רפואי אצל האורטופד וממתין עוד כחודש עד שלושה חודשים עד האיבחון הראשוני אצל האורתופד כך שלמעשה יחלפו לפחות 3-4 חודשים עד אשר המטופל יתחיל בטיפול השמרני בדורבן, בשלב זה הטיפול לדורבן הכולל נוגדי דלקת, מנוחה ולקרח כמעט ואינו יעיל..

מה הוא הטיפול הראשוני לדורבן בכף הרגל?
במידה ובכל זאת הגעת לאתר זה  עוד בשלב האקוטי ימים ספורים או שבועות בודדים להופעת הדורבן להלן מספר דברים שכדאי לך לנסות ולעשות באופן עצמוני כדי לנסות ולהיפתר מכאבי הדורבן:
1.  מנוחה והורדת עומסים מכף הרגל, בשלב ראשוני זה מנוחה עשויה להיות אפקטיבית מאוד ותאפשר לגוף לטפל בדורבן. במונח "מנוחה" אין הכוונה לשכב על הגב במשך כל היום, אלה להמנע מהליכות \ ריצות \ עמידות ממשוכות לאורך הימים הראשונים להופעת הבעיה.
2.  מנוחה והורדת עומסים מהמבנים הרלוונטים על ידי שימוש בהנעלה ראויה ובולמת זעזועים, בחבישה לדורבן ובמדרסים יעודיים לפתרון בעיית הדורבן.
3.  שימוש בכדורים נוגדי דלקת ( לא סטרואידלים).
4.  מתיחות עדינות של הפסיה הפלנטרית, של פרק הקרסול ושל שרירי הסובך.
5.  עיסוי מקומי, שימוש בקרח, שלוב של חום-קור להגברת זרימת הדם במקום, טיפול אלקטרותרפי.

מהוא הטיפול  בדורבן בכף הרגל?

כלי הטיפול בדורבן ברגל שיש בידי האורתופד מוגבלים מאוד וכוללים טיפול נוגד דלקת ( כדורים)  טיפול להורדת כאבים, ורק במצבים שאינם חולפים בעזרת טפול שמרני ניתן לנסות זרקות של קורטיזון שעל יתרונותיהם וחסרונותיהם לא נדון בפרק זה.

הטיפול השמרני המקומי לדורבן מציג מספר רב של שיטות ריפוי  חלקן יעילות יותר חלקן יעילות פחות, מבין השיטות השונות המוצלחות יותר הן גלי ההלם המראים אפקטיביות טובה בריפוי הדורבן אך עדיין אפקטיביות הרחוקה מההבטחות של המכונים השונים ל 90% הצלחה בהעלמת כאבי הדורבן,  אוטרא סאונד טיפולי \ לייזר טיפולי  שגם הם מראים אפקטיביות לא רעה בטיפול בדורבן, טכניקות מנואליות שונות הכוללות עיסוי עמוק ומתיחות להגמשת הפסיה כמו גם טיפול בנקודות טריגר לאורך רכבת הפסיות האחורית  המראים הצלחה יפה בריפוי וטיפול ב דורבן.

קיימות שיטות ומטודות טיפול בדורבן הוליסטיות הרואים בבעיית הדורבן חלק מבעיה גופנית כללית והטיפול בדורבן לא יתמקד רק בקרסול אלה בגוף כולו, מבין שיטות אלו ניתן להזכיר את הכירופרקטיקה והאוסטאופתיה המראות הצלחה חלקית בטיפול בדורבן בעקב.

 1. מתיחות לדורבן ברגל: בידי רופאי כף רגל רבים וחוקרים רבים נחשב לאחר השיטות המועדפות והיעילות,  מניסיוני בעלת אפקטיביות בינונית אך מאחר ושיטה זו אינה דורשת כמעט משאבים למעט התמדה ומעט זמן פנוי ממוקמת במקום הראשון כטיפול מומלץ לדורבן.

2. מדרסים כטיפול לדורבן נחשב על ידי רופאי כף רגל בעולם ככלי יעיל מאוד לטיפול בדורבן, מניסיוני מהווה את הכלי האפקטיבי ביותר  ובתנאי שהמדרסים שנעשו הותאמו בצורה נכונה לפתרון הבעיה ובהמשך בוצע תהליך של מיטוב המדרסים בהתאם לצורך.

3. גלי הלם כטיפול לדורבן מהווה כלי יעיל לטיפול בדורבן במקרים מסויימים גלי הלם ללא טיפול נוסף עשויים לפתור את הבעיה אך המלצתי האישית ( וכך אנחנו מבצעים אצלנו במכון ) מומלץ מאוד לשלב את הטיפול בגלי הלם לדורבן לטיפולים נוספים, שילוב טיפולי נכון עשוי להעלות את הסיכוי להחלים מהדורבן ולכן בהחלט ממליץ ללכת רק למכונים המבצעים טיפולים נוספים ולא רק גלי הלם.

4. טיפול פיזיותרפיה לדורבן נחשב ליעיל מאוד, הטיפול עשוי להעשות על ידי us טיפולי, טכניקות ידניות, דיקור מערבי,מתיחות ידניות ותרגילי חיזוק. טיפול הפיזיותרפיה לדורבן ובתנאי שבוצע באופן ראוי ומושקע ( 30-45 ד שהמטפל איתכם) עשוי להוות את הטיפול המוצלח ביותר לבעיית הדורבן.

5. כדורים אנטי דלקתיים כטיפול לדורבן לרוב יהיו יעילים רק בשלב הראשוני של התלקחות הדורבן אך לרוב יהיו בעלי השפעה זמנית ומיד לאחר סיום השימוש בכדורים הדורבן ישוב להכאיב.

6. טיפולים אלטרנטיביים לדורבן כמו דיקור או טכניקות ידניות כמו טווינה עשויים גם כן לעזור בפתרון כאבי הדורבן בעקב אם כי אין מספיק מחקרים מסודרים בנושא.

7. שינוי תזונה, ירידה במשקל, פ"ג שאינה מעוררת את כאבי הדורבן בקרסול עשויים להוות כלי עזר משמעותי לפתרון כאבי הדורבן בקרסול.

הטיפול  לדורבן במכון שפא נחשב למוצלח מאוד ומורכב למעשה מתערובת אותה מצאנו היעילה ביותר של מרבית טכניקות הטיפול שהוזכרו עד כה, הטיפול מתבסס על טיפול בגלי הלם וטיפול במכשיר האוטראסאונד בעוצמות גבוהות טרמיות, בטכניקות מנואליות, מניפולציות אוסטאופטיות וכירופרקטיות ולעיתים שילוב של דיקור מערבי ( בהתאם לממצאים), כמו כן כמכון מדרסים מוביל  המתמחה בטיפול בדורבן אנו מבצעים התאמת מדרסים דינאמית כאשר אנו מבצעים שינוי אחת לשתי פגישות במדרסים בהתאם לשינוי במצב ולצרכים החדשים שנוצרו, מהניסיון שלנו שילוב שיטות אלו יחד עם המדרסים הדינאמיים שלנו מהווה סיפור הצלחה גם אצל מטופלים רבים שכבר התייאשו משיטות הטיפול הרבות בהם כשלו.

עשינו את כל מה שכתוב בספר אך הבעיה לא השתפרה, האומנם ?? מקרים רבים נפלו ליידי בהם מטופלים עברו טיפול ארוך ויקר לדורבן ברגל. הכותרות של הטיפול לדורבן בעקב עשו רושם של טיפול ממצא, אך בפועל המטופלים הגיעו אלי ללא טיפול רציני ואיכותי לדורבן ממנו סבלו, במקרים רבים המטופלים הגיעו כשברשותם מדרסים שאינם קשורים בכלל לבעית הדורבן ממנה הם סובלים, במקרים רבים היו אלו מדרסים בעלויות של  אלפי שקלים אך התועלת היחידה שהיתה בהם היא העובדה שהם נצצו תחת הרגליים. אורטופד מומחה כף רגל שהקדיש ללקוח לא יותר מ-3 דקות בהם כמעט ולא הרים עיניים ממסך המחשב והזדרז להציע זריקת קורטיזון, ולבסוף מטופלים שלא השכילו לקחת אחריות כוללת על בעייתם, לרדת במשקל, לתרגל  ולמתוח את הפסיה הפלנטרית, לשבת וללמוד מהמדיה הדיגיטאלית על בעייתם ועל הפתרונות הקיימים לבעייתם, מטופלים אלו היו בטוחים שעשו את כל מה שהרפואה מציעה לבעיית הדורבן בעקב ממנה הם סובלים אך למעשה רק סימנו "ווי" על הטיפול המומלץ, אף אחד מהטיפולים לא באמת התקרב למיצוי הפוטנציאל הטיפולי שבו והביא לריפוי.