עצור!! למד מדוע חשוב להשתמש במדרסים שנעשו באופן מקצועי ונכון לדורבן ברגל.

מדרסים לדורבן כף הרגל

מה זה דורבן בכף הרגל ?

דורבן ברגל הינה דלקת המתפתחת סמוך לעקב, על רקמה המתוחה כמיתר לאורך הקשת האורכית של כף הרגל ומכונה הפסיה הפלנטרית.  התלונה העיקרית שעולה כאשר סובלים מדורבן בכף הרגל היא על כאבים עזים המופיעים בצעדים הראשונים בבוקר לאחר שינה ארוכה, כאבים שדועכים לאחר צעידה של מספר דקות על כף הרגל. דורבן בכף הרגל מתפתח בעקבות עומסי ייתר על הפסיה הפלנטרית ובתגובה זו עוברת תהליכים המשלבים קרעים מיקרוסקופיים ותהליכי הצטלקות לא תקינים, תהליך שבסופו סידור הסיבים של הפסיה הפלנטרית הופך לבליל מבולגן הכולא בתוכו קצוות עצבים וכלי דם, ולעיתים ניתן לזהות בצילום שקיעת משקעי סידן במקום המזכירים קוץ ( קוץ של דורבן) כתוצאה מהדלקת הממושכת.

מדוע לעשות מדרסים לדורבן בכף הרגל ?

מחקרים רבים תומכים בהתאמת מדרסים לדורבן בכף הרגל כחלק אינטגרלי חשוב מהטיפול הכולל לדורבן כף הרגל. במחקר בו נשאלו רופאי כף רגל (פודיאטרים) בצפון אמריקה על הטיפולים שבעינהם מהווים את הכלי האפקטיבי ביותר לטיפול בדורבן בחרו מרביתם במדרסים ככלי השני בחשיבותו לטיפול בדורבן ( מיד לאחר ,תרגילים לדורבן). מהניסיון  הארוך שלי הן כפיזיותרפיסט בעל תואר שני העוסק בפתרונות רפואיים לבעיית הדורבן והן כאיש מדרסים מוביל שמתאים בשיטה דינאמית יחודית מדרסים לדורבן המדרסים מהווים הכלי החשוב ביותר והאפקטיבי ביותר לבעיית הדורבן ( יותר ממתיחות לדורבן או גלי הלם לדורבן).

מה מדרסים לדורבן צריכים לעשות כדי לרפא את הדורבן ?

באופן כללי ניתן לאמר שמדרסים לדורבן צריכים להוריד עומסים מהרקמה הפגועה דבר שיאפשר לגוף לפתח תהליך ריפוי תקין של רקמה זו ( הפסיה הפלנטרית), המדרסים יבצעו את הורדת העומסים על ידי מתן תמיכות באיזורים סמוכים, פיזור עומסים ורכות על הנקודה הכאובה על ידי שימוש בחומרים רכים ובולמי זעזועים. לקיחת המידה למדרסים רצוי שתהיה מדוייקת ולכן הייתי ממליץ בחום על חבישת הרגל בתחבושת גבס או כפפה פולימרית ללא נשיאת משקל על הרגל.

עקרונות נוספים שיש לישם במדרסים לדורבן:

1. המדרסים יתקנו מנח לקוי של מפרק הקרסול ( פרונציה \סופינציה).
2. המדרסים יתנו תמיכה מלאה לקשת, חשוב לדעת למקם את התמיכה קדמית לאזור הדורבן, תמיכה שאינה ממוקמת טוב עשויה להיות לא יעילה ולעיתים גם להחמיר את הבעיה.
3. יש לבצע תיקון של מנח כף הרגל הקדמית.
4. המדרסים יתנו תמיכה מלאה לעקב.

מבנה מדרסים לדורבן ?

1. המדרסים יהיו בעלי  בית עקב עמוק, טריז לטראלי, עיבוי מדיאלי -  לתיקון הפרונציה המוגברת בפרק הסבטלארי במידה וקיימת כזו.
2. המדרסין יהיו בעלי תמיכת קשת רחבה וצמודה.
3. המדרסים יהיו בעלי מבנה רך ובולם זעזועים תחת הקלקנאוס ואינסרציית הפסיה הפלנטרית, המלצתי היא 2 שכבות של פורון ושכבה עליונה (שכבת כיסוי) בעלת רכות ובלימת זעזועים טובה.
4. יש לשקול להוסיף למדרסים טריז לטראלי בקידמת כף הרגל, לייצוב וולגוס של הרגל הקידמית ולהוריד עומד מהפסיה הפלנטרית ראשי המטטרסוס.
5. הורדת עומס נקודתית - ממקור הכאב.

 מדוע חשוב לעשות אצלנו מדרסים לדורבן ??

 מדרסים לדורבן הנם מדרסים יחודיים שמדרסנים בודדים אמונים על הייצור שלהם, המכון שלנו מתגאה בהיותו מכון מוביל בתחום המדרסים לדורבן והמדרסים שאנו מייצרים לדורבן נחשבים למדרסי קצה בתחום זה. בדומה למדרסים רבים אחרים,  גם מדרסים לדורבן הם תהליך של  ניסוי וטעייה , בהנחה שהמדרסים לא הקלו על הדורבן יש לחזור למדרסן ולהסביר את הבעיה ולבקש שיפורים, מדרסן מקצועי שמבין את עבודתו ואת מבנה כף הרגל - יידע כיצד למצות את פוטנציאל המדרסים במספר פגישות, ולהביא את המדרסים למיצוי מקסימלי , שלהערכתי יביא להקלה משמעותית  עד למיצוי  ולהעלמת הכאבים תוך מספר שבועות. פטנטים, גימיקים ושאר ירקות מציפים את האינטרנט באתרי הפרסום השונים,  בחנתי לא מעט מדרסים לדורבן יקרים כזולים, מיוחצנים כפשוטים, לצערי,  גיליתי שאיכותם נמוכה הן ברמת חוסר ידע  ואכפתיות של  המדרסן והן באיכות החומרים וחוסר שימוש בחמרים הנכונים לטיפול בבעיית הדורבן.  חשוב לשים לב לעובדה שכמעט לכל זוג מדרסים לדורבן, יש את היכולת להוריד עומסים ולתת עזרה ואפילו חלקית לפתרון כאבים של דורבן אך רק מדרסים יעודיים  לדורבן יפתרו בעיות דורבן קשות ועקשניות יותר.